Beloit Horseshoe Club 640 Ravine Dr Beloit, Wisconsin

      Labor Day Weekend  (Sept 5,6,7 2020)

Entry Fee: $25   Registration Deadline: 7/31/2020

        Qualifying Rules:  BYLAWS - Articles III & IV

             Contact: John Secord, WHPA Sec/Treasurer

 W6868 Brown Road

        Fond du Lac, WI   54937

         (920) 922-0080    whpajs@charter.net

2020 State Tournament

Here are some guidelines for hosting the state tournamnet. For more information you can contact an officer.

State Champions

MEN 

2019   Jim Larson

2018   Jim Larson

2017   Lonny Trangsrud

2016   Ken Heinritz

2015   Randy Rein

2014   Randy Rein

2013   Randy Rein

2012   Randy Rein

2011   Randy Rein

2010   Randy Rein

2009   Ken Heimritz

2008   Randy Rein

2007   Randy Rein

2006   Randy Rein

2005   Mark Mauthe

2004   Randy Rein

2003   Randy Rein

2002   Randy Rein

2001    Mark Mauthe

2000   Randy Rein

1999    Mark Mauthe

1998    Randy Rein

1997    Don Kangas

1996   Randy Rein

1995   Randy Rein

1994   Randy Rein

1993   Randy Rein

1992   Don Kangas

1991   John Udelhofen

1990   Randy Rein

1989   Don Kangas

1988   Mark Stevens

1987   Mark Stevens

1986   Mark Stevens

1985   Carl Joppe

1984   John Udelhofen

1983   Harold Bestul

1982   John Udelhofen

1981    Curt Bestul

1980   Bill Glass

1979   Bill Glass

1978   Bill Glass

1977   Rick Pritzlaff

1976   Harold Scheets

1975   Harold Scheets

1974   Bill Glass

1973   Harold Scheets

1972   Ralph Maylon

1971   Bill Glass

1970   Bill Glass

1969   Bill Glass

1968   Bill Glass

1967   Tommy Bartlen

1966   Carl Joppe

1965   Tommy Bartlen

1964   Wally Saeger

1963   Ed Schimek

1962   Ed Schimek

1961   Casey Jones

1960   Ed Schimek

1959   Tommy Bartlen

1958   Carl Pfeffer

1957   Tommy Bartlen

1956   Carl Pfeffer

1955   Earl Ramquist

1954   Casey Jones

1953   Tommy Bartlen

1952   Casey Jones

1951   Casey Jones

1950   Casey Jones

1949   Tommy Bartlen

1948   Casey Jones

1947   Mike Barschy

1946   Casey Jones

1945   Casey Jones

1944   Casey Jones

1943   Harvey Elmerson

1942   Casey Jones

1941   Harvey Elmerson

1940   Casey Jones

1939   Casey Jones

1938   Casey Jones

1937   Casey Jones

1936   Casey Jones

1935   Casey Jones

1934   Harvey Elmerson

1933   Harold Scheets

1932   Harold Scheets

1931   Harvey Elmerson

1930   Harvey Elmerson

1929   Harvey Elmerson

1928   Harvey Elmerson

1927   Harvey Elmerson

1926   Harvey Elmerson

1925   Floyd Billings

1924   Seymour Johnson  

1923    Forrest Mitchell  

WOMEN

2019  Penny Steinke

2018  Penny Steinke

2017  Aleena Lepak

2016  Aleena Lepak

2015  Aleena Lepak

2014  Aleena Lepak

2013  Aleena Lepak

2012  Aleena Lepak

2011  Gert Wilcziek

2010  Pam Aiken

2009  Gert Wilcziek

2008  Gert Wilcziek

2007  Gert Wilcziek

2006  Gert Wilcziek

2005  Gert Wilcziek

2004  Gert Wilcziek

2003  Gert Wilcziek

2002  Lorraine Sternberg

2001  Gert Wilcziek

2000  Gert Wilciek

1999  Lorraine Sternberg

1998  Gert Wilcziek

1997  Lorraine Sternberg

1996  Jane Smith

1995  Lorraine Sternberg

1994  Lorraine Sternberg

1993  Lorraine Sternberg

1992  Lorraine Sternberg

1991  Edie McKinney

1990  Jane Smith

1989  Jane Smith

1988  Jane Smith

1987  Jane Smith

1986  Pat Eaton

1985  Pat Eaton

1984  Pat Eaton

1983  Shary Klopp

1982  Shary Klopp

1981  Jane Smith

1980  Pat Eaton

1979  Pat Eaton

1978  Pat Eaton

1977  Pat Eaton

1976  Pat Eaton

1975  Darlene Ebert

1974  Darlene Ebert

1973  Darlene Ebert

1972  Darlene Ebert

1971  Marion Ristau

1970  Marion Ristau

1969  Sella Dollevoet

JR BOYS

2019 Gabe Burgin

2018  Isaac Wegner

2017  Gunnar David

2016  Gunnar David

2015  Gunnar David

2014  Mason Bisch

2013  Gunnar David

2012  Gunnar David

2011  Gunnar David

2010  Gunnar David

2009  Jacob Birch

2008  Beau Davison

2007  Nathan Heinritz

2006  Ryan Hyatt

2005  Nathan Heinritz

2004  Ryan Hyatt

2003  Nathan Heinritz

2002  Kirby King

2001  Wesley Rein

2000  Dustin "Pudge" Dahl

1999   Barrent Dahl

1998   Barrent Dahl

1997  Dustin "Pudge" Dahl

1996  Wesley Rein

1995  Jason Goldsmith

1994  Shannon Rein

1993  Jason Goldsmith

1992  Mark Mauthe

1991  Mark Mauthe

1990 Mark Mauthe

1989  Ken Jaeger

1988  Ken Jaeger

1987  Ken Jaeger

1986  Rich Weishoff

1985  Hank Schwartz

1984  Hank Schwartz

1983  Hank Schwartz

1982  Hank Schwartz

1981  Bret Pritzlaff

1980  Kirk Bartnik

1979  Bret Pritzlaff

1978  Bret Pritzlaff

1977  Bret Pritzlaff

1976  Bret Pritzlaff

1975  Tim Schommer

1974  Tim Semingson

1973  Randy Pritzlaff

ELDER MEN

2019  Jim Bilderback

2018  Larry Grabowski

2017  Jim Bilderback

2016  Larry Grabowski

2015  Larry Grabowski

2014  Ron Button

2013  Ron Button

2012  Ron Button

2011  Wayne Lemar

2010  Norm Gage

2009  Paul Wi;son

2008  Vince Jakel

2007  Gene Mason

2006  Clayton Gage

2005  Clayton Gage

2004  Clayton Gage

2003  Clayton Gage

2002  Clayton Gage

2001  Clayton Gage

2000  Clayton Gage

1999  Clatyon Gage

1998  Clayton Gage

1997  Clayton Gage

1996  Clayton Gage

1995  Clayton Gage

1994  Ralph Maylan

1993  Ralph Maylon

1992  Ralph Maylon

1991  C.L. Ollerman

1990  Sid Anderson

1989  Sid Anderson

1988  Royce Wruckle

1987  Sid Anderson

JR GIRLS

2019  Sarah Chaffee

2018  Sarah Chaffee

2017  Brooke Lazaris

2016  Caitlyn Trangsrud

2015  Emily Lazaris

2014  Heather Feavel

2013  Heather Feavel

2012  Heather Feavel

2011  Heather Feaval

2010  Bethany Heinritz

2009  Aleena Cook

2008  Aleena Cook

2007  Aleena Cook

2006  Kiri Cook

2005  Aleena Cook

2004  Tava Cook

2003  Tina Riehle

2002  Tina Riehle

2001  Tava Cook

2000  Tava Cook

1999  Nicole Riehle

1998  Nicole Riehle

1997  Nicole Riehle

1996  Penny Steinke

1995  Penny Steinke

1994  Penny Steinke

1993  Heidi Sternberg

1992  Heidi Sternberg

1991  Heidi Sternberg

1990  Pam Steinke

1989  Renee Sternberg

1988  Debbie Bestul

1987  Debbie Bestul

1986  Debbie Bestul

1985  Debbie Bestul

1984  Debbie Bestul

1983  Debbie Bestul

1982  Debbie Bestul

1981  Tammy Mattson

1980  Nancy Mulry

1979  Nancy Mulry

1978  Nancy Mulry

1977  Linda VanDeurzen

1976  Nancy Mulry  

CADET BOYS  

2019   Jedidiah Sowatzke

2018   Jedidiah Sowatzke

2017  Kane Kuester

2016  Kane Kuester

2015  Nicholas Prasalowicz

2014  Steven Lazaris

2013  Steven Lazaris

2012  Nicholas Prasalowicz

2011  Steven Lazaris

2010  Steven Lazaris

2009  Blake Lazaris

2008  Gunnar David

2007  Gunnar David

 

 

 

CADET GIRLS

2019 Lillyan Kildahl

2018  Krystal Lazaris

2017  Sarah Chafee

2016  Sarah Chaffee

2015  Sarah Chaffee

2014  Brooke Lazaris

2013  Brooke Lazaris 

2012  Brooke Lazaris

2011  Brooke Lazaris

2010  Abby Aiken

2009  Abby Aiken

2008  Christina Heinritz

2007  Mary Ann Aiken

      DOUBLES   

2019 Dean Chaffee and Sarah Chaffee

2018  Galen Kozel & Penny Steinke

2017  Lonny Trangsrud & John Brophy

2016  Gunnar David & Randy Rein

2015  Lonny Trangsrud & John Brophy

2014  Gert Wilcziek & Lonny Trangsrud

2013  Gert Wilcziek & Lonny Trangsrud 

2012  Gert Wilcziek & Lonny Trangsrud

2011  Tony Scrima & Pam Aiken 

2010  Jeff Gustafson & Ken Heinritz

2009  Norm Gage & Randy Rein

2008  Ryan Hyatt & Randy Rein 

2007  John Udelhofen & Jim Larson

2006  Penny Steinke & Dan Bloom

2005  Randy Rein & Jim Larson

2004  Gert & Ron Wilcziek

2003  Randy Rein & Jim Larson

2002  Wayne Totten & Bun Carley

2001  Lorraine Sternberg & John Crook

2000  Lorraine Sternberg & Pam Aiken

1999  Randy Rein & Gus Schram

1998  Ralph Maylahn & Tony Scrima

1997  John Udelhofen & John Crook